Ha meg vagy arról győződve, hogy üzleti angol tanfolyamra van szükséged ahhoz, hogy a munkahelyeden jól megálld a helyed angolul, de azt hiszed, hogy ehhez még nem elég magas a szinted, akkor van egy jó hírem. Nem Business English kurzus kell! Ha csak 2 szempontot megváltoztatsz és átalakítod a tanulásod módszerét, nagy lépést teszel a magabiztos angol kommunikáció felé.
Sokan úgy gondolják, hogy a Business English valami nehezen elérhető, komoly, csak magas szintű nyelvtudással, külön tanfolyamokon megtanulható dolog, olyan, mint egy nyelv a nyelvben. Lehet, hogy neked is ez van a fejedben, amikor csak ülsz a meetingen és inkább meg sem szólalsz, mert félsz, hogy nem elég jó még az angolod, vagy mert nem tudsz üzletiül? Érdekes, hogy ez így alakult, hiszen ha az anyanyelvedre gondolsz, fel sem merül benned, hogy azon belül is volna egy „üzleti magyar”. Ugyanígy nincs üzleti angol sem. Csak angol van. Egy gazdag, rugalmas, játékos nyelv, amelyet eszközként használunk a mindennapi életünkben, így a munkában is.
Persze attól függően, hogy milyen minőségű ez az eszköz, más és más lehet az élmény, de az eredmény hasonló. És ha az eredményre koncentrálsz, vagyis ha el akarsz érni valamit, el akarsz jutni valahová, akkor lehet az eszközöd, vagyis a nyelvtudásod bármilyen szintű (na jó, teljesen kezdő azért kivétel), megfelelő lehet. Milyen volt a Trabanttal lepöfögni a Balatonra? Aztán milyen volt a kis Suzukival? A jó öreg Opel Astra pedig már maga volt az olajozott luxusvillám a Trabihoz képest. Az idegen nyelv használata is hasonló. Ahogy magasabb szintre lépsz, olyan, mintha egyre jobb autókba ülnél át. Mindegyik autóval el tudsz jutni A-ból B-be, és eszedbe sem jut, hogy a Trabanttal, csak azért mert egy Trabi, ne indulj neki a Balatonnak, nem? Akkor miért ne használhatnád a középhaladó, döcögős haladó vagy akármilyen szintedet, amivel „gurulni” lehet, arra, hogy kommunikálj?
Tehát az első szempont: tanuld meg eredményesen használni a meglévő tudásodat! Ne várj arra, hogy majd csak egy bizonyos szint elérésekor kezded használni is a nyelvet! Ehhez az kell, hogy jó módszertannal és célzott gyakorlatokkal tanuld meg azokat a megoldásokat, amelyekkel jól áthidalhatod, ha valami nem jut eszedbe, ha esetleg hibázol és javítanod kell magadat. A tanulás során azokat a készségeket kell fejleszteni, amelyekre a leggyakrabban előforduló szituációkban szükséged van, és be kell gyakorolni a hozzájuk tartozó nyelvi stratégiákat.
Fel sem merül benned, hogy kiállhatnál megtartani egy prezentációt, mert még meg kell tanulnod egy csomó „prezentációs” kifejezést? Nem szólsz hozzá a témához, mert lever a víz a gondolatra, hogy elrontod az igeidőt, vagy nem jut eszedbe a megfelelő frappáns fordulat? Ezért kihagysz lehetőségeket, hogy megmutasd magad, elmondd az ötleteidet, meglátásaidat?
A lehetőségek nem fogják megvárni, hogy szépen komótosan fejlesztgesd magad, egyik szintet végezd a másik után (pláne munka mellett) a tanfolyamokon. A munkahelyeken itt és most kell helyzeteket megoldani. A tanulás során ezért ezekre a helyzetekre kell helyezni a hangsúlyt. Megfelelő tanári vezetés és folyamatos visszajelzés mellett kell begyakorolni, hogyan is lehet jól menedzselni őket. Olyan stratégiákra van szükséged, amelyek segítségével képes vagy úgy megfogalmazni a mondanivalódat, hogy „átmenjen az üzenet”, képes vagy aktívan részt venni a beszélgetésekben, vissza tudsz kérdezni és meg tudod érteni, mit kell tenned.
Olyan ez, mint amikor az úszótáborban szépen megtanultam a lábtempót meg a kartempót, de egész addig nem tudtam „összerakni”, vagyis rendesen használni, amíg csak úszni kellett volna. De amikor már mindenki vígan lubickolt bent a bójánál és én is el akartam jutni oda, akkor már nem a karomra meg lábamra koncentráltam, hanem arra, hogy ne maradjak ki a buliból, a célra figyeltem az úszás helyett, és sikerült is a bójáig elevickélni. Végre megvolt a mozdulatsor, de persze még sok gyakorlás, tanács kellett ahhoz, hogy úszásnak lehessen nevezni J.
A második szempont tehát: koncentrálj a kommunikációs célra, a nyelvhasználat funkciójára! Rengeteg kommunikációs cél lehet, így olyan program tud neked igazán segíteni, amelyikben közösen felméritek, hogy melyik kommunikációs helyzetek fordulnak elő leggyakrabban a munkád során. Így célzottan kaphatsz gyakorlatokat, és ha már bátran használod a nyelvtudásod, végre irányba is tudod állítani. A fejlődéshez pedig folyamatos visszajelzésre van szükséged.
Ahhoz, hogy mindez megvalósuljon, kell egy szakértő, aki segít felismerni a számodra szükséges változásokat, képes kidolgozni egy rád szabott struktúrát, és tudja vezetni a teljes interaktív folyamatot.
Tapasztalatom szerint ez a kombináció tud sikeres lenni akkor, ha rövid távon konkrét eredményt szeretnél elérni. Régóta dolgozom ezzel a módszerrel, szívesen megosztom a tapasztalataimat és adok tanácsot, hogy min érdemes változtatni, ha előre szeretnél lépni. Ha szeretnéd jobban érteni, hogy eddig miért nem jártál sikerrel az angol kommunikációban, vedd fel velem a kapcsolatot!