Hányszor hallottad már, hogy ha igazán jól akarsz tudni angolul, akkor angolul kell gondolkodnod? De neked sehogy sem akar összejönni, pedig nagyon dolgozol rajta? Már az is felmerült benned, hogy hiányzik belőled ez a „gén”? Ha még mindig nem érted el az áttörést, segítek rálátni, egyáltalán jó irányba haladsz-e, nem hiába ölöd-e az idődet és az energiádat felesleges tevékenységekbe.
Sokan azt gondolják, hogy az angolul gondolkodás, és ezáltal a spontán, folyékony angol beszéd képessége valami olyan adottság, ami vagy megvan valakiben, vagy nincs. Ha te is úgy érzed, hogy ez belőled tutira hiányzik, megnyugtatlak, nem hiányzik. Mindenkiben ott van, aki már egy nyelven megtanult gondolkodni – és az anyanyelveden történetesen elég jól megtanultál. A hiba nem a készülékben van.
Akkor miért nem sikerül elérni végre ezt a „misztikus” állapotot , az angolul gondolkodást? Tele van a net tippekkel és ötletekkel, hogy mit csinálj, hogy végre átálljon az agyad, és ne fagyj le, ha angolul kell megszólalnod, ne érezd úgy, hogy előre fel kell készülnöd minden megszólalásodra és ne kelljen minduntalan a szótár után nyúlnod.
Te melyik tippeket próbáltad már? Angol feliratokkal nézed az angol nyelvű sorozatokat, vagy filmeket? Sokat olvasol angolul? Vagy videókat nézel angolul mindenféle témákban? Esetleg nyelvoktató videókat is? Ja, és persze egynyelvű szótárt használsz, ha nem tudod valamelyik szó jelentését?
Sajnos ez így kuka. Ha az a célod, hogy átállítsd az agyad az angol gondolkodásra, hogy folyékonyabban, spontánabbul beszélj, javuljon az íráskészséged, és ledobd végre a magyaros gondolkodást, akkor nem elég, ha ezeket a tippeket követed. Bár ezek nagyon hasznos tevékenységek, önmagukban nem sokat érnek.
Ha belegondolsz, ezek mind passzív tevékenységek, semmit nem teszel azért, hogy új információ épüljön be a tudásodba, és hogy azt használni is tudd. Ha magad mögött szeretnéd hagyni a páni félelmet a megszólalástól, a lefagyást, az akadozást, ha nem akarsz sült halként hallgatni, ha helyzet van, vagyis ha végre el akarsz jutni az angol gondolkodásig, akkor arra van szükséged, hogy megtanuld, hogy hogyan tudod ténylegesen hasznosítani, amit nézel, olvasol. De mit kell ehhez tenni?
Először is teljesen kapcsold ki a magyart, ne állítsd párhuzamba a két nyelvet, ne fordítgass, ne írj kétnyelvű szólistákat! Ha így teszel, csak lassítod a folyamatot. Dolgozz a szövegekkel! Mondok egy példát: van egy jó TED előadás, ami érdekel. Ha csak meghallgatod és felírsz magadnak néhány jó kifejezést, annak nem lesz különösebb hatása. Még akkor sem, ha post-iten kiteszed a tükör szélére.
Hogy lehet ezt jól csinálni? Például úgy, hogy végigmész a megfelelő lépéseken: a téma, a cím alapján próbáld megfogalmazni szerinted miről lesz szó – ezt elmondhatod, vagy le is írhatod. Az első meghallgatás után elmondod miben volt igazad, miben nem. A második hallgatás során jegyzetelsz, vázlatot írsz, aztán elolvasod a leiratot, és a harmadik meghallgatás után összefoglalod az előadást, aztán pedig beszélgetsz róla, megosztod a gondolataidat a témában. Ha ezek után teszel post-itet az új kifejezésekkel a tükörre, az biztosan megmarad.
Látod, hogy ugyanabból a szövegből mennyivel többet ki lehet hozni a jó módszerrel. És ez csak egy a sok közül, van ezen kívül még rengeteg olyan technika, gyakorlat, amelyet egy jó rendszerben használva rövid idő alatt eredményt lehet elérni. Itt is igaz ugyanaz, ami általában a tanácsoknál, tippeknél: önmagukban csak ragtapasznak jók, ha hatékonyan akarod kezelni a problémádat, ezeket a módszereket rendszerben, egymás hatását erősítve kell alkalmazni lehetőleg rád szabottan és célzottan. Ahhoz, hogy biztosan jó irányba indulj és a jó úton haladj, visszajelzésekre és gyakorlásra is szükséged van, és arra is, hogy a megfelelő gyakorlatokat a mindennapjaidba is beépítsd.
Ha a jó rendszerben dolgozol, és azt teszed, ami valóban a fejlődésedet szolgálja, akkor biztosan eredményt fogsz elérni, és nem pazarolsz időt olyan tevékenységekre, amelyek csak az angoltanulás látszatát adják neked, amelyek nem visznek közelebb ahhoz, hogy végre angolul gondolkodj.
Honnan fogod tudni, hogy ezt sikerült elérned? Ez egy folyamat, az agyad fokozatosan áll át, ne várj egy olyan pillanatot, mintha egy kapcsoló átkattanna a fejedben. Ehelyett azt fogod érezni, hogy könnyedén állnak össze a mondatok, nem kell a szavakat keresgélned, magabiztosan szólalsz meg.
Azt is szokták mondani, hogy akkor kezdesz igazán angolul gondolkodni, amikor már angolul álmodsz. Te már álmodtál angolul? Vagy azok inkább rémálmok? Évek óta azon dolgozom, hogy az angoltanulás, az angol kommunikáció ne gyötrelem, munka, stressz legyen, hogy az angollal kapcsolatban sikerélménye és öröme legyen a tanulóknak, különösen azoknak, akiknek az üzleti életben kell angolul boldogulniuk. Szívesen osztom meg a tapasztalataimat, gondolataimat ezzel kapcsolatban, nyugodtan vedd fel velem a kapcsolatot.